Най-Добрите Монитори за 2024
Мониторът е един от най-важните компоненти в компютъра. Това е средството, чрез което потребителят комуникира с него. Качеството му оказва влияние не само върху цялостния комфорт на потребителя, но дори и върху здравето му. В крайна сметка некачествените дисплеи могат да имат отрицателно въздействие върху зрението.
Независимо дали сте у дома, или в офиса, важно е да си купите добър монитор, който ще ви осигури добро качество на картината и ще ви направи по-продуктивни. По-добрият компютърен монитор помага за намаляване на напрежението в очите и стреса, така че е по-рентабилен.
Производителите предлагат различни продуктови гами по предназначение, за всеки бюджет: монитори за геймъри или дизайнери, извити екрани, панорамни, 4K, сензорни екрани, 3D съвместими и други, което понякога може да бъде объркващо, когато става въпрос за избор. При наличието на толкова много продукти на пазара не винаги е лесно да се намери идеалният монитор за вашия компютър. За да ви помогнем да решите кой монитор е подходящ за вас, ви представяме най-добрите монитори.
Най-добрите монитори
1. Монитор Dell U2720Q
27- инчовият екран на американската компания Dell е подходящ за създаване на всякакъв вид съдържание. Това е професионален монитор, който е енергийно ефективен и изключително стилен.
Големият му екран ви позволява да работите удобно с много сложни приложения, а високата разделителна способност ви позволява да виждате и най-дребните детайли на работата си. Има високо съотношение на контраста, пълно покритие на sRGB и точно възпроизвеждане на цветовете веднага след изваждане от кутията. Той е достатъчно ярък, не е чувствителен към отблясъци и се справя добре с отраженията.
Dell U2720Q е зашеметяващ 4K монитор, който се предлага с поддръжка на HDR и широки възможности за свързване. Той разполага с IPS панел с добри ъгли на видимост, което ви позволява лесно да споделяте работата си с колегите.
Изображенията и текстът изглеждат рязко благодарение на високата му разделителна способност, а 27-инчовият му екран осигурява достатъчно пространство за многозадачна работа. Също така, ергономичността му е отлична и има впечатляващо покритие на цветовото пространство.
2. Монитор Gaming BenQ EX2780Q
Геймърски монитор от висок клас с 27-инчов екран, поддържаща HDR10 картина, широка цветова гама и вградена система от високоговорители със субуфер. Производителят го позиционира като продукт от най-висок клас, предназначен за взискателни геймъри, киберспортисти и запалени любители на компютърните игри.
Физическият размер на гланцирания екран с тънка рамка е 597×335 мм и използва 10-битова (8-битова+FRC) AAS IPS матрица с W-LED подсветка без визуална умора от високочестотно трептене (технология Flicker-Free). Сензорът се отличава с повишена максимална яркост, разширена цветова гама (95% от цветовото пространство DCI P3) и широки ъгли на видимост (до 178° във всички посоки).
С поддръжката на 30-битово представяне на цветовете мониторът BenQ може да показва над един милиард цвята, като значително подобрява детайлността на HDR изображенията в сенките и светлите участъци (сертификат VESA DisplayHDR 400).
Гъстотата на пикселите от 109 ppi е достатъчна, за да се изобразяват с точност особено детайлни текстури и малки шрифтове. Благодарение на повишената честота на кадрите и технологията Advanced Motion Acceleration мониторът може да осигури изображения с висока разделителна способност дори в най-бързите сцени на игрите.
3. Монитор Gaming DELL S2721DGFA
Висококачествен монитор за игри с 27-инчов QuadHD дисплей с тънка рамка, поддържащ NVIDIA G-Sync Compatible + AMD FreeSync Premium Pro и висока честота на кадрите от 165 Hz.
Други забележителни характеристики включват подобрено възпроизвеждане на цветовете, висока пикова яркост и сертификат DisplayHDR 400, потвърждаващ способността за пълноценно показване на HDR изображения с широк динамичен обхват.
Производителят го представя като продукт от горната ценова категория, способен да задоволи нуждите на взискателните геймъри и електронни спортисти. Дисплеят на Dell е базиран на 10-битова матрица тип IPS с разделителна способност 2560×1440 и W-LED подсветка без ефект на високочестотно трептене.
Времето за реакция на сензора е само 1 ms, а високата яркост и високото статично контрастно съотношение осигуряват най-яркото и плавно показване на движещи се изображения.
Подходящ за всяка „дисциплина“ в областта на електронните спортове, включително състезателни „шутъри“ (Counter-Strike, Battlefield, Fortnite, Overwatch, PUBG, Warface, Call of Duty Warzone и др.).
Други акценти са елегантният и стилен външен дизайн, ниското входно забавяне и високата енергийна ефективност (само 32 W консумация на енергия). Той има 4-портов USB 3.2 Gen1 хъб с поддръжка на бързо зареждане на джаджи.
4. Монитор Gaming LG 27GL850-B
Мониторът на LG е гейминг устройство с голям екран (27″), което може да се използва не само за игри, той е изключително подходящ и за гледане на филми, видео и обработка на снимки. Липсата на рамка ви позволява да се съсредоточите върху изображението на екрана, което е важно за геймърите. Той има три регулируеми страни: височина (+11 см), наклон (-5°+15°) и завъртане на 90°.
Високата разделителна способност (2560×1440), краткото време за реакция на пикселите (1 ms) и високата честота (144 Hz) осигуряват добро качество на изображението без размазване.
Широките ъгли на гледане по диагонал (178°) и по вертикала (178°) гарантират, че изображенията остават резки. Това помага на потребителя да защити очите си. Мониторът е с красива LED подсветка. LG 27GL850-B поддържа технологията Free Sync с променлива честота на опресняване, но може да работи и с графични карти NVIDIA, тъй като е сертифициран за G-SYNC.
5. Монитор LG 27UL850-W
Универсален 4K монитор с голям, детайлен 27-инчов екран, поддържащ изображения с висок динамичен обхват (HDR) и лъскаво антирефлексно покритие.
В допълнение към ултрависоката разделителна способност, той се отличава с добра цветова гама (99% sRGB) и качествено фабрично калибриране, което позволява използването на монитора за професионална графична обработка.
Позициониран като продукт от висок среден клас, предназначен за работа с разнообразно цифрово мултимедийно съдържание. Той е подходящ за CAD/CAE приложения. Благодарение на сравнително бързата матрица и технологията AMD FreeSync мониторът LG 27UL850 не разочарова и геймърите.
В основата на екрана е патентованата IPS матрица с 10-битова цветова разделителна способност, която може да изобразява над един милиард цвята и фини цветови нюанси. Благодарение на високата си разделителна способност той осигурява превъзходна детайлност на изображението (163 ppi) и създава плавна картина без признаци на пикселизация.
Мониторът е в съответствие със стандарта VESA DisplayHDR 400, който позволява показването на HDR съдържание с максимална яркост до 400 cd/m2. Свалящата се стойка ви позволява да регулирате височината и ъгъла на екрана и бързо да променяте ориентацията му от хоризонтална към вертикална.
6. Монитор Lenovo G27q-20
Lenovo 66C3GAC1EU е ергономичен геймърски монитор: може да се регулира на височина, да се върти и накланя. Но преди всичко: това е геймърски монитор, който е в ” идеалната точка ” за много ентусиазирани геймъри.
Висока разделителна способност 2K за лъскав геймплей. Lenovo G27q-20 разполага с 27-инчов IPS QHD панел с честота на опресняване до 165 Hz.Мониторът поддържа технологията AMD FreeSync Premium, време за реакция MPRT от 1 ms и време за реакция GTG от 3 ms.
Това, което Lenovo добавя към това, е уникален дизайн със стилна основа на монитора. Това прави цялото гейминг изживяване още по-пълно. Освен това яркостта с 400 cd/m2 е малко по-висока от подобните геймърски монитори в този сегмент. Чудесен гейминг монитор за вечерта, но със сигурност и на дневна светлина!
Освен това поддържа 10-битов цвят и покрива 99% от цветовото пространство sRGB. Типичната яркост е около 400 нита. Моделът е представен в цвят Raven Black и се отличава с V-образна основа с вградени акцентни LED светлини в тюркоазен цвят. Това му придава по-футуристичен вид.
7. Монитор Gaming Samsung Odyssey G5 LC27G55TQWRXEN
Достъпен геймърски монитор с 27-инчов извит екран с 2K резолюция, високопроизводителна матрица и висока честота на опресняване от 144 Hz. Той е позициониран като продукт от среден клас, който ще отговори на изискванията на най-добрите геймъри и на начинаещите се състезатели по киберспортове.
Основата на големия екран е пълнофункционална осембитова VA матрица с разделителна способност 2560×1440 и подсветка без трептене, базирана на технологията W-LED. Акцент в монитора е 1000R извивката на екрана, която намалява до минимум оптичните изкривявания, причинени от окото, и ангажира периферното полезрение.
Режимът за игри Low Input Lag свежда до минимум електрическите забавяния. Има два порта HDMI и DisplayPort за свързване на геймърски компютър или преносим компютър. Заслужава да се отбележи и високата енергийна ефективност с типична консумация на енергия от 36 W.
Какво е важно да знаете при избор на монитор?
Как да изберете правилния монитор за вашия компютър?
Когато избирате монитор за компютъра си, си струва да разгледате характеристиките, допълнителното оборудване и спомагателните функции. Няма универсално решение – за всяка конкретна задача са оптимални различни стойности. Обърнете внимание на следните показатели.
Размер
Размерът на монитора се отнася до дължината на неговия диагонал, измерена в инчове. Много хора смятат, че по-голям = по-добър, но това не е съвсем вярно. Това зависи от целта, за която се купува устройството, и от средата, в която ще се използва.
21,5″ е диагонал с достатъчен размер за работа с текстове и графики. Подходящ за малки офис бюра или ниши в дома. Този размер е подходящ и за сърфиране в интернет и гледане на филми.
24″ е препоръчителният минимум за игри. Запалените геймъри обаче не се съобразяват сериозно с този размер. Но е удобно да работите в няколко прозореца на тази джаджа, а за забавление тя се вписва доста добре.
27 инча – това е минимумът за професионална работа с изображения: дизайн, редактиране на снимки и видео. Освен това размерът не е лош за игри и е добър за истинските любители на филми.
32-инчовият монитор е подходящ за професионалисти в областта на редактирането на видео, работата с много прозорци и е-спортистите. Струва си да имате предвид, че внушителният му размер изисква достатъчно място на бюрото ви.
Време за реакция
Тази характеристика показва колко време е необходимо на пикселите да променят яркостта си в отговор на дейността на потребителя. Тя се измерва в милисекунди – колкото по-ниска е стойността, толкова по-добре.
За работа – не повече от 14 ms са достатъчни за обработка на текст, графики и други професионални дейности.
За игрите – в този случай всяка милисекунда е от значение. Скъпите геймърски монитори имат време за реакция 1-2 ms, а бюджетните – не повече от 6 ms.
Честота на опресняване
Честотата на опресняване показва колко кадъра се сменят на екрана за секунда. Измерва се в херцове (Hz). Колкото по-висока е стойността, толкова по-плавна е картината.
50-60-75 Hz – най-често срещаните стойности днес. Те са достатъчно добри за работа и сърфиране в интернет. Те са подходящи и за непретенциозни зрители.
120 Hz – доста висока честота, за да оцените всички специфични ефекти в кинохитовете. С него дори в най-динамичните сцени няма да се получи ефект на размазване. Той е подходящ и за игри.
144Hz и по-висока – честота за запалените геймъри и любителите на е-спортовете. Дава техническо предимство пред съперниците ви.
Покритие на екрана
В зависимост от покритието на екрана има 2 вида компютърни монитори: гланцови и матови.
Професионалните монитори са матови.Матовият дисплей се чете лесно и при ярка светлина. Матовите повърхности имат и допълнителното предимство, че се почистват по-лесно и изискват по-малко почистване. Гланцираните дисплеи много бързо събират пръстови отпечатъци и прах. На гланциран монитор черният цвят е по-тъмен, по-черен, отколкото на матов монитор.
Изводът е: ако работите без светлина, на тъмно или в силно затъмнена стая, има смисъл да си купите гланциран монитор. Във всички останали случаи трябва да използвате матово покритие.
Видове матрици
Много купувачи поставят твърде голям акцент върху вида на матрицата. Но ако даден монитор отговаря на другите ви изисквания, няма нужда да се притеснявате прекалено много за вида на панела, т.е. коя е най-добрата матрица за монитора – TN, VA или IPS. Нека изложим основната разлика между тях.
IPS (In-Plane Switching). Най-популярното решение. Обикновено предлага добро, реалистично цветопредаване, достатъчна яркост и ниско закъснение на пикселите (което е важно в игрите). Въпреки това той може да бъде по-скъп от конкурентите си, особено ако е усъвършенстван тип IPS, например AH-IPS.
TN (Twisted Nematic). Тези матрици са с най-ниска цена и предлагат по-бързо време за реакция и често по-висока честота на опресняване от своите аналози. Те обаче не са толкова добри, когато става въпрос за сравнение на цветопредаването и ъглите на видимост. При последния параметър е пълна катастрофа.
VA (Vertical Alignment). Те са известни с високия си контраст и по-дълбоките черни цветове, но не могат да предложат същата производителност за игри като IPS и особено TN.